ÄGGSKÅL, flintgods, Royal Dux, Tjeckoslovakien, 1900-talets första hälft.

Glaserad i vitt med gulddekor. Lock med dekor av nykläckta kycklingar. Diameter 17 cm.

Bruksslitage. Krackelyrer. Guldfärg med bortfall. Nagg. Tillverkningssprickor under lock.

Utropspris
1 500 SEK