SKEDAR, 6+12 st, och SILLGAFFLAR, 11+1 st, silver, bl a Musslan-serien. 1920-tal. Totalvikt 872 g.

"Musslan"-seriens matskedar, 6 st, F.W Tanner, Björneborg 1921, längd 21 cm. 12 dessertskedar, längd 17,5 cm och 11 sillgafflar, förgyllda tänder, längd 12,5 cm. 1928-29. En sillgaffel, Åbo 1957, längd 13 cm. I etuier.

Gravering AK. Smärre bruksslitage. Ställvis sliten förgyllning. Etuierna med skador.

Utropspris
200 EUR