KARMSTOL, biedermeier, 1800-talets mitt.

Rektangulär ryggbricka med skurna dekorer. Utåtsvängda sabelben, armlän med avslutande voluter i form av palmettblad. Löstagbar, stoppad sits. Bredd 56 cm, sitthöjd 43 cm, tot. höjd 93 cm.

Slitage, fanerskador, lagningar, fläckar på klädseln.

Utropspris
200 EUR