SPEGELLAMPETT, Göteborg, 1800-talets första hälft.

Märkt med Göteborgs Hallstämpel. Bronserad. För två ljus. Rektangulär form med bladdekor. Genombrutet krön med lyra och jakthorn. Längd 57 cm. Höjd ca 65 cm.

Slitage. Senare ljusarmar. Något anfrätt, bronseringsbortfall.
Renoverad och kompletterad bl a senare glas. Ljusarmar något sneda.

Utropspris
2 000 SEK