TAKLAMPA, Gunilla Jung, Orno 1930-tal. Höjd 85 cm.
Mässingsstomme, lövformade prismor. Bärnstensfärgad glaskupa med stjärndekor.
Slitage, repor, enstaka fläckar på prismorna. Ej funktionstestad.