VÄGGLAMPOR, ett par, Taito, modell 9448, 1900-tal.

Mässing och glas. Ena märkt OY TAITO AB 9448. Höjd 26 cm, djup 19 cm.

Kompletterade med senare kupor. Bruksslitage. Ej funktionstestade.

Utropspris
5 000 SEK