VÄGGPENDYL, Louis XVI. Frankrike ca 1770. Signerad Jean Sebastian Chauvet, mästare i Paris

Brännförgylld brons. Fodralet ritat av Jean Charles Delafosse ca 1770. Rikligt dekorerade med bockhuvuden, girlanger och kannelyrer. Pendel och nycklar. Höjd 82 cm. Nyckel finns.

Fodralet med hålskada, smärre bräckage, fläckar och bruksslitage. Ej funktionstestad.

Utropspris
30 000 SEK