Förgyllt och bronserat trä, genombruten dekor av bandrosett och tre rosor, emaljerad urtavla med arabiska siffror. Längd ca 52 cm. Pendel och nyckel medföljer. Nyckel finns.
Slitage. Färgbortfall, krackeleringar, lagningar, koristeosien liitoskohdat löystyneet. Ej funktionstestad.