Förgylld och bronserad. Skuren dekor av bl a kärvar. Ljus emaljerad urtavla med sifferindex. Märkt "G. Boiardt 1928" på baksidan. Bredd 53. Höjd 96 cm.
Ej funktionstestad. Slitage. Repor och märken. Någon torrspricka. Färgbortfall. Nyckel saknas. Nyckel saknas.