Johan Nils Asplind

(Sverige, 1756-1820)
Johan Nils Asplind
(Sverige, 1756-1820)

FÄLLBORD, tillskriven Johan Nils Asplind, sent 1700-/tidigt 1800-tal.

Målat. Tredelad pelarfot. Enligt etikett under skivan "Målat på Rådman Asplinds Werkstad". Längd 49. Bredd 48. Höjd 77 cm.

Slitage. Repor och märken. Ställvis hårt färgbortfall. Senare infästning. Låsdel saknas. Torrsprickor.

Utropspris
3 000 SEK