En kniv med slida och skaft i horn med montering i läder. En kniv med slida och skaft i horn med träinläggningar. Stiliserad dekor. Stålblad. Längd 22 respektive 25 cm.
Bruksslitage. Mindre blyertskrift, sprickor och nagg.