Rund boett, urtavla med arabiska siffror och stavindex, datumfunktion, diam 36 mm. Ledad länk med viklås. Ask, dock ej original medföljer liksom extra länkbit.
Slitage, repor, fungerar vid inlämning men för fortsatt funktion ansvaras ej.