Rund boett, urtavla med arabiska siffror samt stavindex, datumfunktion, diam 36 mm. Ledad länk med viklås. Rund svarvad träask i original märkt Royal Steel medföljer.
Slitage, repor, fungerar vid inlämning men för fortsatt funktion ansvaras ej.