MEKANISK LEKSAK, Lehmann´s Kadi, Tyskland ca 1917-1927.

Litograferad plåt. Svänghjulsdrift. Två kineser bärandes på en tekista. Längd 18 cm.

Smärre slitage, mindre repor märken med bland annat lackskador. Mekanisk funktion ej funktionstestad.

Utropspris
8 000 SEK