BOKHYLLA, Bertil Fridhagen, Bodafors, 1900-talets andra hälft.
Teak. Överdel med hyllplan. Underdel med dörrpar samt bakomliggande hyllplan samt fyra lådor. Brännmärkt. Bredd 130. Djup 40. Höjd ca 190 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor och märken. Några fläckar.