SEKRETÄR, troligen Axel Larsson, Bodafors, 1900-talets första hälft.

Fanérad i bl a björk. Intarsiadekor. Nedfällbar klaff med bakomliggande skrivinredning och lådor. Nedtill skåp. Plakettmärkt. Längd 104, bredd 40 och höjd 106 cm. Nyckel finns.

Smärre slitage. Mindre repor och märken.

Utropspris
10 000 SEK