Bl a Ingrid Atterberg och Mari Simmulson för Upsala Ekeby, Hertha Bengtsson och okänd formgivare för Upsala Ekeby. Stämpelmärkta respektive handsignerade. Vasernas höjd ca 12-23 cm. Fatens diameter 20-31 cm.
Ett fat med nagg. Ett fat med väggmontering från tillverkningen.