SIDEBOARD, Louis XVI-stil, Maple & Co, London & Paris, 1900-talets första hälft.

Målat och bronserat. Två lådor. Två dörrar med bakomliggande förvaring. Beslag av mässing. Dekor av bl a bandrosett och girland. Skiva av carraramarmor. Märkt med plakett. Bredd 144. Djup 68. Höjd 80 cm.

Slitage. Repor och märken. Torrsprickor. Skiva med nagg. Dekorbortfall. Färgbortfall. Nyckel saknas.

Utropspris
8 000 SEK