STOLAR, ett par, s k Göteborgsstolar, 1900-talets första hälft.

Stommar i mörkbetsat lövträ med svängda ben och genombrutna ryggbrickaor. Stoppade sitsar, klädda med randigt tyg.

Bruksslitage, repor, märken och sprickor. Några skador med lagningar. Renoverade och kompletterade. Senare skruv.

Utropspris
1 500 SEK