STOLAR, ETT PAR, gustavianska, 1700-talets slut, stockholmsarbete.

Fast stoppad rygg och sits. Ena med Stockholms stolmakarämbetes sigill (slitet). Rygg höjd 90 cm, bredd 50 cm, sitthöjd 43 cm.

Slitage, skador, senare bemålning och klädsel.

Utropspris
600 EUR