Smycken
674499

COLLIER OCH BROSCHER, 4 delar, lavacaméer och silver, Johan Erik Sundström, Stockholm, 1831.

Collier med 7 ovala, olikafärgade lavacaméer med skurna reliefer av antikiserade figurer, infattning i silver i form av pärlstav och bockhuvuden, ärtlänk. Kortat, minst 2 caméer omgjorda till broscher (tot 3 camébroscher). Lås stämplat. Ej öppningsbart. L 47, h ca 4,5.

Slitage. Smärre nagg och mindre sprickor på caméer. Bucklor. Silverlänk skadad. Möjligen omarbetad.

Utropspris
4 000 SEK