KARAFF, silver och glas, nyrokoko, Frankrike, sent 1800-tal.

Balusterformad glaskropp med vriden dekor, lock, uppsvängt handtag och fylld fot av silver med rik vegetativ dekor samt med rocailler, höjd 32 cm.

Slitage, någon mindre intryckning.

Utropspris
5 000 SEK