Allmoge
675281

KISTA, allmoge, Norra Skåne, målad av Krusmålaren, bär årtal 1803.

Bemålad. Välvt lock. Insida med lädika. Längd 140 cm. Bredd 62 cm. Höjd 62 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Märken och repor. Torrsprickor. Maskstunget. Rostiga och löst sittande beslag.

Finns avbildad i boken Skånsk Allmoge Konst, sidan 86.

Utropspris
2 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?