BESTICKDELAR, 73 +1 delar silver, Ryssland, mestadels Nicolaj Vasiljewitsch, Moskva. Omkring 1900. Vikt ca 4300 g.

Av Nicolaj Vasiljewitsch, Moskva, 1800-talets andra hälft:

6 matgafflar (längd ca 21,5), 12 bordsknivar (längd ca 20 cm), 12 mindre bordsgafflar (längd ca 17),
7 mindre bordsskedar (längd ca 17,5 cm), 2 mindre dessertskedar (längd ca 14,5 cm).

Av Juden Adam, St Petersburg kontrollstämplade 1867: 10 st mindre dessertskedar (längd ca 14,5 cm), 10 matskedar (längd ca 22 cm).

Av annan mästare: 8 matskedar (längd ca 22 cm), 5 mindre dessertskedar (längd ca 14,5 cm),
såsslev (längd ca 16 cm), syltsked av annan modell (St Petersburg), (längd ca 13 cm.)

Bruksslitage, repor och märken. Slitna tenar. Gravyr. Monogram.

Utropspris
20 000 SEK