Mahogny. Uppsats med dörr med bakomliggande förvaring samt två lådor. Tre lådor i sarg. Beslag av mässing. Raka avsmalande ben. Fotavslutningar med mässingshylsor. Bredd 98. Djup 64. Höjd 75. Total höjd med uppsats 110 cm.
Slitage, repor och märken. Solblekt skiva. Nyckel saknas.