SKRIVBORD, 1900-talets första hälft.

Mahogny. Uppsats med dörr med bakomliggande förvaring samt två lådor. Tre lådor i sarg. Beslag av mässing. Raka avsmalande ben. Fotavslutningar med mässingshylsor. Bredd 98. Djup 64. Höjd 75. Total höjd med uppsats 110 cm.

Slitage, repor och märken. Solblekt skiva. Nyckel saknas.

Utropspris
4 000 SEK