CHIFFONJÉ, 1800-talets andra hälft.

Fanerad med valnöt och valnötsrot. Nedfällbar skrivklaff med bakomliggande skrivinredning. Tre lådor under skrivklaff samt en låda över. Beslag av mässing. Bredd 103. Djup 52. Höjd 150 cm. Nyckel finns.

Slitage. Repor och märken. Avslag på dekor. En gavel med mycket hårt slitage och fanerskador. fläckar. Torrsprickor.

Utropspris
3 000 SEK