Tudelat. Målat. Överdel med brutet krön Smat två dörrar med bakomliggande hyllplan. Underdel med fyra lådor. Beslag av mässing. Bredd 115. Djup 47. Höjd 188 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor och märken. Senare målning.