SKÅLAR, 2 st, lergods, bla sannolikt Keshan och 1200-tal.

Med målad dekor, diam 14-20 cm.

Slitage, lagningar.

Proveniens

From the Collection of Rolf Lampa, born November 8th 1922. Rolf Lampa and his wife Git has been passionate collectors of Antiques and Art and have traveled the world to find them.

Inköpta i persien för 50 år sedan. Rolf Lampa var god vän med generalkonul Harald Malmström i Iran och fick följa med och köpa in i på landsbygden i områderna.

Utropspris
3 000 SEK