Madeleine Pyk – en samling F769

Daniel Sandberg

(Sverige, Född 1975)
Daniel Sandberg
(Sverige, Född 1975)

DANIEL SANDBERG, Gotland #3, signerad och daterad 2007 a tergo.

Motiv från Furillen, (Silikonmonterad).

Obetydligt slitage.

Berns Salonger, utställningen "Light", Stockholm, Sweden, 2007

Konstnär

Fotograf. Utbildad på Fotoskolan och Konstfack i Stockholm. Har främst blivit känd för sina bilder av föränderliga landskapet runt om i världen. Hans bildvärld kretsar kring hur människor lever och använder marken. Geopolitisk kritik. Människans påverkan på landskapet, genom jordbruk, odling, rekreation och utveckling av nya energikällor. Han har tidigare ställt ut på bland annat Trygve Lie Gallery, New York, Market Art Fair, Stockholm och Liljevalchs, Vårsalongen, Stockholm.

Utropspris
8 000 SEK