FÄSTE, för hederssabel, så kallad guldsabel, Ryssland, 1800-talets slut.

Grepp och parerstång i förgylld metall. Parerstången bär gravyr på ryska: "3, 4, 5 januari 1878" samt "Filippopel". Höjd ca 15 cm.

Slitage. Knapp, klinga och balja saknas.

Den ryska fältmarskalken Iosif Vladimirovitj Gurko besegrade i januari 1878 en turkisk armé vid staden Filippopel(Filippopolis).

Utropspris
8 000 SEK