676907

YTTERFODER MED FAT, stengods, 4 st, Göteborgs porslinsfabrik och Gustafsberg, omkring år 1900.

Ytterfoder med fat, stengods, 4 st, göteborgs porslinsfabrik och gustafsberg, omkring år 1900.

Grönglaserade. Höjd 13,5 - 20 cm.

Bruksslitage. Krackeleringar och missfärgningar. Visst glasyrbortfall. Avslag, nagg och sprickor. Ett fat med lagning. Ett ytterfoder med ej överensstämmande dekor på fat.

Utropspris
2 000 SEK
Rekommendationer