Bronserat och förgyllt underrede med riklig dekor av ymnighetshorn, vingar och fabeldjur. På svartmålad sockel. Vit skiva i sten. Längd 80, bredd 40, höjd 85 cm.
Åldersrelaterat slitage med fläckar, repor och färgbortfall. Avslag och sprickor. Renoverat och kompletterat.