Ulla Viotti

(Sverige, Född 1933)
Ulla Viotti
(Sverige, Född 1933)

VÄGGSKULPTUR, lergods, Ulla Viotti, signerad i lergods.

Komposition. Med hänganordning på baksidan. Mått ca 49 x 38 cm.

Sedvanligt ytslitage. Mindre avslag och nagg.

Konstnär

Ulla Viott, svensk skulptör och keramiker född i Eskilstuna. Hon utbildade sig vid Konstfackskolan i Stockholm och School of Art i Blackpool, England. Hon arbetar i tegel, aluminium och lera och har skapat en mängd monumentalskulpturer.

Utropspris
4 000 SEK