Allmoge
677284

SAMEKNIV, Jon Pålsson Fankki (1880-1961), Kaitum, signerad JP och daterad 1901.

Renhorn och läder. Kniv och slida signerad J. P och daterad 1901. Knivens fäste med ristad dekor av renar, märkt Sarvis Härk. Knivens längd 23,5 cm. Slidans längd 20 cm.

Smärre slitage och fläckar. Möjligen senare beslag och blad.

Utropspris
20 000 SEK