SERVERINGSVAGN, "Jean", Poul M Volther, Gemla Fabrikers Diö AB, omkring 1960.

Teak, underrede av behandlad ek. Vridbar skiva. Märkt med plakett. Längd 50 (75 inkl klaff). Bredd 75. Höjd 61 cm.

Slitage, repor och märken.

Modellen avbildad i Berglund, Erik; Engdal, Sten: "Möbelråd - Svenska Slöjdföreningen FORM", Appelbergs Boktryckeri AB, Uppsala, 1961, s 153.

Utropspris
2 000 SEK