GRAMMOFON, "HMV Model 460 Lumiere", The Gramophone Company Ltd, 1900-talets första hälft.

Bordsmodell. Öppningsbar låda med ekfaner. Insida med guldfärgat membran. Vev och stift medföljer. Längd 55, bredd 42 exkl vev, höjd 27,5 cm.

Bruksslitage. Låda med repor och fläckar. Ej fullt genomgången, ej funktionstestad. Nyckel saknas.

Utropspris
4 000 SEK