Stomme i delvis förgylld metall, med stiliserad växtdekor. Behängd med olikformade prismor. 25 svängda ljusarmar samt tio elektrifierade ljuspunkter. Diameter ca 90 cm.
Bruksslitage, nagg och avslag. Några bristningar och skeva delar. Senare äldre elektrifiering och delvis senare prismor. Några prismor saknas. Ej funktionstestad.