STOLAR, 8 st, gustaviansk stil, "svensk modell", varav 5 st, Stolmannen, Stockholm, 1990-tal.

Svenska modellen. Grålackerade. Oval genombruten rygg med ryggbricka, stoppad sits, svarvade kannelerade ben med fotkryss, skuren dekor av bla fleuroner. Grön klädsel. Fem märkta med NE (Nalle Engströmer) "Kommendörsgatan 27 Stockholm Sweden".

Slitage. Smärre sprickor. Ett par något ostadiga.

Utropspris
8 000 SEK