Endre Nemes

(Sverige, 1909-1985)
Endre Nemes
(Sverige, 1909-1985)

SPEGEL, Glössner, komponerad av Endre Nemes -47

Blästrat glas med dekor av instrument och teatermask. Signerad "GLÖSSNER -47 KOMP. NEMES". Höjd 130 cm.

Slitage, repor på baksidan. Fläckar, anlupet glas. Spegeln är utan upphängningsanordning.

Utropspris
4 000 SEK