HARPUNER, ett par, SAMT MAKRILLMETA, järn respektive trä, 1800-tal.

Harpuner längd 88 cm. Makrillmeta daterad 1859, längd 26 cm.

Slitage, färgbortfall. Harpuner med rostangrepp samt en med möjlig lagning. Makrillmeta med spricka samt senare plugg. Metalldel saknas möjligen.

Utropspris
1 500 SEK