KOMPASS OCH GRADPIL, mässing, bl a VEB Schiffselektronik, Rostock, 1900-tal.

Kompass i delvis fanerad mahognylåda. Längd 38, bredd 38, höjd 22,5 cm. Gradpil 63 cm.

Bruksslitage, anlöpningar. Något gulnad kompasstavla. Låda med sprickor, märken, repor och mindre fläckar.

Utropspris
1 500 SEK