Kompass i delvis fanerad mahognylåda. Längd 38, bredd 38, höjd 22,5 cm. Gradpil 63 cm.
Bruksslitage, anlöpningar. Något gulnad kompasstavla. Låda med sprickor, märken, repor och mindre fläckar.