Stommar i mörkbetsat trä med rikt skuren dekor. Kopplade ben. Sitsar och ryggar klädda i rotting.
Åldersrelaterat slitage med sprickor, lagningar och spår av skadedjur. Rotting något nedsutten samt smärre skador. Renoverade och kompletterade.