Bronserad och förgylld. Riklig floral dekor och rocailler. Genombrutet krön. Fasettslipat glas. Mått ca 80 x 35 cm.
Bruksslitage, mindre sprickor och avslag. Bakstycke saknas. Senare fästen för glas.