SOFFA, Edsbyverken, 1900-talets andra hälft.

Bemålad i vitt. Pinnar i ryggen och svängda armstöd. Lös dyna och kuddar klädda i tyget "Grazia Grande positiv svart" från Ljungbergs, formgivet av Stig Lindberg. Höjd 79, längd 160, bredd 52 cm.

Senare bemålad. Renoverad. Obetydligt slitage.

Utropspris
1 500 SEK