KANAPE OCH FOTPALL, 1800-talets slut.

Kanapen med svarvade ben i mörkbonad björk. Ryggstöd delvis fanerat i mahogny. Stoppad dyna i vinröd plysch. Höjd 85, längd 176 och bredd 76 cm. Rund fotpall med svarvade ben i mahogny. Klädd i röd plysch. Höjd 16 och diameter 30 cm.

Trä med slitage och märken. Tyg med smärre slitage. Ryggstödets baksida senare bemålad.

Utropspris
3 000 SEK