FÅTÖLJER ett par. "Stora Adam", Kerstin Hörlin-Holmqvist för "Triva-serien", NK Nordiska Kompaniet, 1960-tal.
Svängda ben i bok. Stoppad och knapphäftad klädsel i rosa tyg. Höjd 92 cm.
Obetydligt slitage. Benen med smärre repor.
Enligt uppgift inköpta 1962 och omklädda för ca 2 år sedan.