BYRÅ, 1900-talets mitt. Bemålad och tapetserad med tapet av William Morris.

Rektangulär. Bemålad i svart och tapetserad med tapet i design av William Morris. Beslag och draghandtag i mässing, bl a i form av bockhuvuden. Fasetterad stenskiva. Höjd 81, längd 102, bredd 42 cm. Nyckel finns.

Smärre repor. Senare bemålad och renoverad.

Utropspris
4 000 SEK