SABEL, för manskap vid kavalleriet. m/1863-1897

Fäste i mässing. Eneggad klinga med skålslipning. Balja i järn med två koppelringar. Längd ca 103 cm, varav klingan ca 88 cm (med balja ca 104 cm)

Slitage, repor och märken. Mindre rostangrepp. Smuts och missfärgning vid kavel.

Utropspris
2 000 SEK