BORDSPENDYL, nyrokoko, Brunfaut, Frankrike, 1800-talets andra hälft.

Bronserat och förgyllt fodral i metall. Rik dekor. Ljus urtavla med romerska siffror. Krönande maskaron. Vapensköld. Höjd 51cm. Pendel finns. Nyckel finns.

Slitage. Ej funktionstestad. Repor.

Utropspris
3 000 SEK