STRÅLKASTARE, Reiche & Vogel Leuchtkunst G.m.b.H, Berlin, Tyskland, 1900-tal.

Metall. Märkt med påmålad text i vitt "Folkteatern Sthlm". Med stativ. Längd ca 60 cm, bredd 40, höjd 70 cm.

Slitage. Rost. Bucklor. Ej funktionstestad.

Proveniens

Folkteatern, Stockholm.

Folkteatern, "Folkan" belägen på Östermalmstorg sen 1887, lades ned 2001. Huset revs 2007.

Utropspris
3 000 SEK